Principy finské sauny

V současné době je zájmem každého z nás zařadit do svého životního stylu co nejkvalitnější regeneraci organismu a tím předejít zbytečným problémům se zdravotním stavem. Jednou z nejstarších a nejoblíbenějších forem regenerace je po celém světě rozšířené a velmi oblíbené saunování. Slovo “sauna” snad nejlépe vystihuje pojem „střídavá koupel“ – ohřátí v horkém, suchém teple saunové kabiny a následné ochlazení čerstvým venkovním vzduchem či studenou vodou. Chceme-li se postupně otužovat, je osvěžující ochlazení stejně důležité jako uvolňující a uspokojující teplo.

Co se vlastně děje s naším tělem při saunování?

Na vysokou teplotu reaguje lidské tělo roztáhnutím krevních cév v kůži (zčervenání kůže) a vylučováním potu. Tělo tak reaguje proto, aby vnitřní orgány zůstaly na přirozené teplotě 37 °C. Tato námaha je v sauně jen částečně úspěšná. Přestože se z rychle zvlhčeného povrchu těla odpaří každou minutu pobytu v sauně 10 g vody, nestačí toto ochlazení na dosažení normální teploty na povrchu a uvnitř těla. Teplota kůže, která je za normálních pokojových podmínek jen kolem 30 °C, stoupne o víc než 10 °C, zhruba na 40 °C. Nitro těla dosáhne teploty 38-38,5 °C. Velké množství tepla vnikne i dovnitř těla, a to prostřednictvím tepelného záření ze stěn a kamen, ze vzduchu na povrchu kůže a vzduchu vdechovanému sliznicemi dýchacích cest. Tehdy působí tepelné záření nejvíce.

Krevní cévy se na celé kůži rozšíří a tím se vyprázdní zásoby krve. Množství krve v cévách se zvýší a krev teče rychleji. Tep krve stoupne asi o 50%. Zvýšený krevní tlak zásobuje potní kapiláry dostatkem materiálu a vede teplo z kůže dovnitř těla. Změny krevního oběhu pak způsobí také změnu krevního tlaku buď na vyšší, nebo nižší hodnotu.

Ve fázi ochlazení se má zvýšená teplota těla snížit opět na původní hodnoty. Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi. V důsledku střídání studené koupele na těle a teplé koupele nohou se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži. Pociťuje-li člověk působení tepla jako fyzické a psychické uvolnění, pak ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkonné impulsy, které můžeme označit jako malý uklidňující stres.

Všeobecně je saunování velmi prospěšné snad pro všechny tělesné orgány, krevní oběh a hospodaření těla s vodou. Zvyšuje odplavování toxických látek z těla i obranyschopnost organismu proti infekcím.

V dnešní době se oblast saunování velmi rychle rozvíjí a na trhu je široký výběr různých typů saun. Je na každém z vás, abyste si vybrali z této široké nabídky právě tu saunu, která se vám nejvíce líbí a vašemu zdravotnímu stavu nejvíce prospěje a vyhoví.

 

KONTAKTUJTE NÁS

Vyberte si z následující nabídky:

 

Showroom:

 
Adresa:

Poděbradská 88/55
198 00 Praha 9

Telefon:

+420 777 682 081

E-mail:

praha@vital-trend.cz

 

Výroba:

 
Adresa:

Šalounova 470/38
703 00 Ostrava Vítkovice

Telefon:

+420 777 682 079

E-mail:

info@vital-trend.cz