Jaký je rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou?

To je nejčastější dotaz vás, našich zákazníků při výběru, jakou saunu zvolit. My se teď v odpovědi pro vás zaměříme na princip samotného saunování:

Hned na začátek řekneme, že každá z těchto saun má to své. Pojďme se podívat první do finské sauny, za kterou stojí opravdu předlouhá tradice. Saunové topidlo, ať už elektrické nebo na dřevo, rozehřeje okolní vzduch na požadovanou vysokou teplotu, která bývá v klasické finské sauně zpravidla okolo 85 – 95 °C. Vše záleží také na tom, zda se rozhodnete pro využití parních nárazů nebo zvolíte čistě suchou proceduru. Míře vlhkosti se případně přizpůsobuje teplota v sauně (čím více vlhkosti, tím nižší teplota, aby vás pára neopařila).

Saunu máme tedy poctivě rozpálenou a vcházíme dovnitř, do prostoru, kde jak jsme psali výše, se teplota vzduchu pohybuje okolo cca 85 – 95 °C. Od rozehřátého vzduchu se následně rozehřívá naše tělo. Oproti infrasauně je rozehřátí povrchovější a zároveň teplotně vyšší. Tento proces střídání horka a následného chladu způsobuje v těle rozšíření krevních cév, zrychlení krevního oběhu a vyloučení potu. Celá procedura má pro lidské tělo cenný otužovací a imunitní systém posilující přínos.
Kvůli zátěži, kterou na organismus klademe, je velmi důležité dodržovat mezi jednotlivými potícími kúrami (které bývají zpravidla cca 10 – 15 minutové) následné ochlazení rozpáleného organismu, doplnění tekutin a odpočinek na lehátku. Finská sauna je pro svoji typickou tradiční proceduru velmi cennou posilou našeho imunitního systému, avšak ze stejného důvodu – kvůli vysokým teplotám a prudkému střídání horka a chladu – je pro řadu uživatelů také kontraindikační, a to přednostně pro ty, kteří se potýkají se srdečními problémy, s vysokým nebo nízkým tlakem, nebo špatně snáší vysoké teploty.

Z finské sauny se teď pojďme přesunout do její mladší sestry – do infrasauny. Celá procedura tady vypadá zase trošku jinak. Do sauny vstupujeme na jednu potní kúru v kuse. Celý princip saunování nyní spočívá v infrateple, které naše tělo prohřívá hlouběji a při nižších teplotách. Jako příklad rádi uvádíme vyhřívání se na letním slunci. I tady se po chvíli začnete potit – při teplotách do cca 50 °C. Když si odmyslíme UV záření, na stejném principu pracuje také infrasauna. Jak už jistě tušíte, naprosto zásadní se proto stává kvalita infratechnologie, tedy konkrétně její rozmístění a vlnová délka, na které infratechnologie pracuje. Pokud je všechno správně, odměnou vám bude nedocenitelná potící a rehabilitační procedura.

Do infrasauny tedy vstupujeme po jejím cca 10-minutovém předehřátí, když je na ukazateli okolo 35 °C. Nezapomeneme si vzít s sebou sklenici vody, kterou můžeme nechat postavenou za dveřmi sauny a průběhem procedury tak doplnit tekutiny. Při pobytu v infrasauně se tkáně postupně rozehřívají a teplo se tělními tekutinami roznese do celého těla. Stejně tak infrasauna po čas vašeho saunování ještě navýší svoji teplotu. Ta by však optimálně měla na konci procedury dosahovat maximálně mezi 50 – 60 °C. Délka pobytu v infrasauně je pro každého individuální, přednostně by vám v sauně mělo být příjemně. Někomu stačí 20 minut, pro některé je klidně i 35 minut tak akorát.
Díky infrateplu se naše tělo tedy v rámci jedné potící procedury v kuse prohřívá hlouběji a zároveň při nižších teplotách. Infrateplo by mělo být tělesy vyzařováno optimálně v průměrné vlnové délce okolo 9,4 micronů, která je přirozeně absorbována přímo lidským tělem, nejedná se tedy prvotně o výhřev prostoru sauny, ale o přímé absorbování tepla do těla. Toto je tedy jeden z hlavních rozdílných principů oproti finské sauně, kde je topným tělesem nejdříve ohříván okolní vzduch a teprve od něj se rozehříváme my.
Procesem působení infratepla ze sebe náš organismus vypotí více škodlivin než při pouze povrchovějším prohřátí a celá procedura je díky nižším teplotám zároveň pro organismus šetrnější. Proto je infrasauna optimální volbou také pro ty z nás, pro které je finská sauna kontraindikační. Ze stejného důvodu ji velmi oceníte například i při rozehřátí před sportem či masáží, nebo pro uvolnění po těchto aktivitách.

Přejeme vám ten správný výběr!

Další aktuality

Princip kvalitní infrasauny je v infratechnologii

Princip kvalitní infrasauny je v infratechnologii

Mnoho z vás našich zákazníků tápe, jak vybrat tu správnou infrasaunu. Základem každé dobré infrasauny je kvalitní infratechnologie. Protože s nekvalitní infratechnologií přijdete o to hlavní – o léčivé a rehabilitační vlastnosti infrasauny.

číst více
Poradíme vám, jak pečovat o vaši saunu

Poradíme vám, jak pečovat o vaši saunu

Často se nás ptáte, jak o vaši saunu pečovat. Protože v sauně detoxikujete svůj organismus a vypotíte z těla spoustu škodlivin, je opravdu dobré dbát také na její čistotu. Tady je několik našich rad pro vás.

číst více

 

KONTAKTUJTE NÁS

Vyberte si z následující nabídky:

 

Showroom:

 
Adresa:

Poděbradská 88/55
198 00 Praha 9

Telefon:

+420 777 682 081

E-mail:

praha@vital-trend.cz

 

Výroba:

 
Adresa:

Šalounova 470/38
703 00 Ostrava Vítkovice

Telefon:

+420 777 682 079

E-mail:

info@vital-trend.cz